Pałac w Nieborowie

Posted by

Pałac w Nieborowie, to jedna z większych perełek województwa łódzkiego. Ta barokowa budowla została zaprojektowana przez Tylmana z Gameren na zlecenie Michała Stefana Radziejowskiego. Rodzina Radziwiłłów, z którą głównie kojarzony jest pałac nabyła go dopiero w 1774 roku. Przed nimi Nieborów należał jeszcze do rodzin Towiańskich, Lubomirskich, Łochockich i Ogińskich. Natomiast tutejszy piękny francuski ogród powstał z inicjatywy księcia Michała Hieronima Radziwiłła i jego żony Heleny, która też miała duży wpływ na rokokowy wygląd wnętrz. Zarówno wnętrza jak i ogród zaprojektował Zug.

W rodzinie Radziwiłłów budowla pozostawała do końca II wojny światowej, ale warto wspomnieć, że w 1922 roku Janusz Radziwiłł rozbudował pałac o dodatkową kondygnację. Po wojnie w ramach reformy rolnej obiekt przejęło państwo, lecz na szczęście nie urządzono tu PGRu jak w wielu innych pałacach, tylko przekazano go Muzeum Narodowemu w Warszawie. Warszawskie muzeum w pałacu urządziło swoją placówkę i udostępniło wnętrza wraz z ogrodami do zwiedzania. Warto tu przyjechać, gdyż wnętrza są bogato wyposażone i możemy tu zobaczyć w jakim przepychu żyli ówczesne wyższe sfery. Muzeum czynne jest od 1 marca, do końca grudnia, w okresie letnim od 10 do 18, a po sezonie do 16. Warto pamiętać, że jako jedno z niewielu muzeum czynne jest też w poniedziałki i wtedy ekspozycje możemy zwiedzać za darmo.

GPS: 52.06682, 20.07017

Nawiguj: https://goo.gl/maps/8eK7hctSyM22

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply