Pałac w Świątnikach

Posted by

Niedaleko Wrocławia, w Gminie Sobótka u podnóża Masywu Ślęży leżą Świątniki. W tej niewielkiej wsi na uwagę zasługuje XVIII wieczny barokowy pałac, który powstał w wyniku przebudowy wcześniejszego XVI wiecznego dworu. W latach 1734-1809 właścicielami majątku byli przedstawiciele rodu von Zedlitz, następnie posiadłość odziedziczył hrabia Julius von Zedlitz-Trütschler. Po II wojnie światowej posiadłość, czyli pałac, folwark i 2 hektarowy park przejęło państwo. Budynek pałacu przeznaczono wtedy na szkołę, a w folwarku działał PGR. W latach 1970-1981 przeprowadzono generalny remont budowli i nadal funkcjonuje w niej szkoła podstawowa. Na jej tyłach możemy zobaczyć nie wyremontowane skrzydło pozostające w ruinie, które prawdopodobnie jest częścią pierwotnego renesansowego dworu. Otaczające pałac zabudowania folwarku nie wyglądają dziś najlepiej, ale ciekawostką pod dawnym PGR może być stary dystrybutor paliw, który znajdziemy przy alei wiodącej do pałacu.

GPS: 50.87302, 16.79824

Nawiguj: https://goo.gl/maps/sDQqkvJX1a33k97K6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply