Piatra Secuiului

Posted by

Szeklerska Skała, czyli święta góra węgierskich szeklerów położona jest w Rumunii w Górach Trascău. U jej stóp znajduje się też piękna szeklerska wieś Rimetea – https://grupabiwakowa.pl/rimetea, z której góra wygląda majestatycznie i niedostępnie. Fakt wejście z wioski na szczyt Szeklerskiej Skały (1129 m n.p.m) nie jest lekki. Niby krótkie podejście żlebem wydaje się łatwe, ale daje trochę w kość. Trochę trudu wynagrodzą nam za to przepiękne widoki, które będą nam towarzyszyły od samego początku, gdyż góra nie jest porośnięta prawie wcale lasem.

Piatra Secuiului jest bardzo popularna w tym tym regionie, toteż poprowadzono na nią kilka znakowanych szlaków. Chyba najciekawszym wariantem trasy jest wyjście z Rimetea szlakiem niebieskich krzyży, którym dosyć szybko osiągniemy grań masywu. Dalej tym samym szlakiem przejdziemy cały grzbiet i zejdziemy do wioski Colțești. Stąd ścieżką przez malownicze łąki, lub asfaltem wrócimy do Rimetea.

W Colțești warto też zobaczyć ruiny twierdzy – https://grupabiwakowa.pl/cetatea-trascaului. Inny wariant krótszy lecz mniej widokowy to wyjście tym samym szlakiem na grań i zejście szlakiem czerwonych pasków z powrotem do Rimetea, jednak ten szlak trawersuje skałę na około i prowadzi akurt zalesioną częścią masywu i chyba nie jest zbyt popularny, gdyż jest trochę zarośnięty i miejscami trzeba się przedzierać przez krzaki.

Z Colțești szlakiem czerwonych trójkątów możemy dojść do jaskini która znajduje się pod szczytem, lecz trzeba nim z powrotem wrócić, gdyż w tym miejscu przez strome skały nie da się wyjść na grań. Opisany pierwszy wariant wycieczki nie powinien nam zająć więcej niż 3 – 4 godziny marszu.

GPS: 46.44702, 23.58751

Nawiguj: https://goo.gl/maps/FLmTLozasP52

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply