Plac Solny we Wrocławiu

Posted by
No votes yet.
Please wait...

Plac Solny to po wrocławskim rynku głównym chyba najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce we Wrocławiu. Jako rynek pomocniczy został już wytyczony w 1242 roku i znajduje się na południowy zachód od rynku głównego. Pierwotnie plac nazywał się Targiem Polskim, potem Rynkiem Solnym by w końcu zostać Placem Solnym. W 1827 roku na placu postawiono pomnik feldmarszałka Blüchera, a plac przemianowano na Blücherplatz. Do Placu Solnego wrócono po II wojnie światowej, a wspomniany pomnik zburzyli jeszcze Niemcy.

Plac otaczają piękne stare kamieniczki i okazałe gmachy. Najciekawsze to gmach Starej Giełdy projektu Carla Ferdinanda Langhansa z 1822 roku, dawny dom towarowy z pocz. XX w., budynek dawnej apteki Pod Murzynem i barokowy Dom Oppenheimów z około 1700 roku. Plac Solny kojarzony jest też z targiem kwiatowym, który działa tu od lat.

Jako ciekawostkę należy dodać, że pod placem znajduje się wielki schron z II wojny światowej. Powstał on według projektu Richarda Konwiarza i mógł pomieścić 300 osób na powierzchni 1000 m². Posiadał on nawet własne toalety i kanalizację, od niedawna udostępniony jest do zwiedzania.

GPS: 51.10939, 17.02968

Nawiguj: https://goo.gl/maps/X3TwGAnaDqVUJPN2A

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply