Plac Solny we Wrocławiu

Posted by

Plac Solny to po wrocławskim rynku głównym chyba najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce we Wrocławiu. Jako rynek pomocniczy został już wytyczony w 1242 roku i znajduje się na południowy zachód od rynku głównego. Pierwotnie plac nazywał się Targiem Polskim, potem Rynkiem Solnym by w końcu zostać Placem Solnym. W 1827 roku na placu postawiono pomnik feldmarszałka Blüchera, a plac przemianowano na Blücherplatz. Do Placu Solnego wrócono po II wojnie światowej, a wspomniany pomnik zburzyli jeszcze Niemcy.

Plac otaczają piękne stare kamieniczki i okazałe gmachy. Najciekawsze to gmach Starej Giełdy projektu Carla Ferdinanda Langhansa z 1822 roku, dawny dom towarowy z pocz. XX w., budynek dawnej apteki Pod Murzynem i barokowy Dom Oppenheimów z około 1700 roku. Plac Solny kojarzony jest też z targiem kwiatowym, który działa tu od lat.

Jako ciekawostkę należy dodać, że pod placem znajduje się wielki schron z II wojny światowej. Powstał on według projektu Richarda Konwiarza i mógł pomieścić 300 osób na powierzchni 1000 m². Posiadał on nawet własne toalety i kanalizację, od niedawna udostępniony jest do zwiedzania.

GPS: 51.10939, 17.02968

Nawiguj: https://goo.gl/maps/X3TwGAnaDqVUJPN2A

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply