Rzymska Twierdza Noviodunum

Posted by

Ruiny Twierdzy Noviodunum są jednymi z najstarszych w Dobrudży i Rumunii. Położone są w Delcie Dunaju na skraju Gór Macin, przy jednej z potężnych odnóg Dunaju. By tu trafić musimy się kierować na wschód z wioski Isaccea i po około 2 kilometrach będziemy u celu. Historia tego miejsca sięga aż roku 514 pne i czasów cesarza Dariusa z Persji. Ale twierdzę wybudowali tu dopiero Rzymianie, kiedy wkroczyli na te tereny. Wtedy też nastąpił szybki rozwój miasta wokół twierdzy. Dziś po mieście nie ma już śladu, a ruiny twierdzy skryła ziemia. Osada przestała istnieć prawdopodobnie w X wieku, bo od tego czasu w zapiskach miejsce to widniało jako Isaccea, czyli jak współczesna miejscowość położona na zachód od ruin. Obecnie w miejscu twierdzy cały czas prowadzone są prace archeologiczne, które z roku na rok odsłaniają coraz więcej budowli. Pozyskane w tym miejscu przedmioty można zobaczyć w muzeum historycznym miasta Tulcea. Mimo prac badawczych teren udostępniony jest dla turystów i Noviodunum można zwiedzać nieodpłatnie. Czynne jest codziennie oprócz poniedziałków, od maja do września w godzinach 10-18, a od października do kwietnia w godzinach 8-16.

GPS: 45.27031, 28.49258

Nawiguj: https://goo.gl/maps/L3kEtqipsHM2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply