Schron przeciwlotniczy, ul. Ołbińska, Wrocław

Posted by

Schrony przeciwlotnicze dla ludności cywilnej rozpoczęto budować we Wrocławiu w latach 1940–42. Front niemiecki był już bardzo daleko od miasta i nie groził mu żaden atak z lądu. Jednak lotnictwo alianckie cały czas nękało niemiecki miasta nalotami. By poprawić morale ówczesnych wrocławian w różnych częściach miasta powstały schrony przeciwlotnicze dla ludności cywilnej.

Wrocławskie schrony zaprojektował architekt Richard Konwiarz, który zaprojektował też Stadion Olimpijski i uczestniczył przy projektowaniu Hali Stulecia. Do dziś z tych budowli przetrwały 4 obiekty przy ulicy Grabiszyńskiej, placu Strzegomskim, ul. Ładnej i prezentowany na zdjęciach przy ulicy Ołbińskiej.

Schron przy ulicy Ołbińskiej wybudowano w cylindrycznym kształcie w 1943 roku. Był wykorzystywany przez hitlerowską propagandę, jako przykład dbania o ludność cywilną przez NSDAP. W czasie walk o Festung Breslau w 1945 roku, schron pełnił rolę szpitala wojskowego o nazwie Festung Lazaret IV B.

GPS: 51.12349, 17.03776

Nawiguj: https://goo.gl/maps/jUxvY6Em9xdF17fe9

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply