Śluza Gorczyca

Posted by

Ósmą śluzą Kanału Augustowskiego jest śluza we wsi Gorczyca. Jest to konstrukcja z drewnianymi wrotami i różnicy poziomów sięgającej 2,81 m. Znajduje się ona na 57 kilometrze kanału i ma długość 43,23 metra, natomiast jej szerokość wynosi prawie 6 metrów. Jest to dzieło inż. Jerzego Arnolda. Śluza została wybudowana w 1828 roku, w czasie II wojny światowej, w 1944 roku podczas akcji dywersyjnej została uszkodzona przez oddziały AK. Jej odbudowa trwała od 1947 roku do 1948 roku. Potem była jeszcze remontowana w 1954 i w 2003 roku. Ten ostatni remont przywrócił śluzie pierwotny wygląd. Śluza jest łatwo dostępna, przebiega nad nią most drogowy, z którego można ją podziwiać.

GPS: 53.90639, 23.24742

Nawiguj: https://goo.gl/maps/oYj9q76GsKHYzEun7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply