Spalony kościół w Grabówce

Posted by

Grabówka to wieś w województwie podkarpackim w Górach Sanocko-Turczańskich. Kościół, który tu do niedawna istniał zbudowano po najeździe tatarskim w 1624-31, a fundatorem był Hieronim Nagórski. Lecz powstał on pierwotnie w Grabownicy, a do Grabówki został przeniesiony w 1921 roku. Była to świątynia jednonawowa o konstrukcji zrębowej, z dwuspadowym dachem krytym blachą i zwieńczonym oktagonalną wieżyczką z latarnią. Ściany kościoła były szalowane deskami. Od 1946 r. pełnił rolę parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Wyposażenie kościoła pochodziło z XVII-XIX stulecia. Świątynia spłonęła z 18 na 19 kwietnia 2007 roku. Dziś możemy tylko zobaczyć zarys fundamentów i ocalały z pożogi przedsionek.

GPS: 49.65475, 22.14345

Nawiguj: https://goo.gl/maps/khSSKof3ejVgrAcA7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply