Stacyjka w Jeleniu

Posted by

Położona w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego stacyjka w Jeleniu, to przykład ciekawej rosyjskiej architektury kolejowej. Różni się ona diametralnie od innych tego typu budowli w Polsce, i ma też bardzo ciekawą historię. Nie była to zwykła stacja kolejowa jakich wiele, lecz została wybudowana w XIX wieku specjalnie dla Cara, który w pobliskiej Spale miał swoją letnią rezydencję. Na owej stacji kończył on swoją podróż koleją z Rosji, by następnie już powozami, traktem carskim przez Ciebłowice móc dalej podróżować do rezydencji spalskiej.

Stację wybudowano z drewna, pierwotnie była też kryta gontowym dachem, który potem zamieniono na blaszany. Po powrocie tych ziem do Polski, stacja była wykorzystywana w ruchu pasażerskim, a w okresie międzywojenny przez Prezydentów RP, którzy w carskim pałacyku, również mieli swoją letnią rezydencję. Stacja funkcjonowała do końca 2012 roku, kiedy to zawieszono ruch pasażerski na tej linii i stację zamknięto.

Po jakimś czasie ruch przywrócono i choć stacja nie jest już wykorzystywana, to pociąg relacji Opoczno – Tomaszów Maz. – Koluszki się tu zatrzymuje. Możemy więc tu dojechać pociągiem. Bez problemu dojedziemy tu również samochodem lub rowerem. Miejsce dosyć spokojne nadaje się też na biwak. Warto dodać, że w sąsiedztwie znajduje się ciekawy schron kolejowy z II wojny światowej, który też warto zobaczyć, a opiszemy go w kolejnych wpisach.

GPS: 51.50228, 20.07325

Nawiguj: https://goo.gl/maps/W7KRyhoCqeS2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply