Twierdza Kłodzko

Posted by

Zespół fortyfikacji z XVII i XVIII wieku stanowiących największą atrakcję turystyczną Kłodzka.

Początki kłodzkiej twierdzy to wiek XVII, kiedy austriaccy fortyfikatorzy zmodernizowali średniowieczny zamek, dobudowując do niego pięć fortyfikacji bastionowych. Jednak swój obecny kształt twierdza osiągnęła w drugiej połowie XVIII wieku za sprawą Prusaków. Stworzyli oni duży kompleks obronny składający się z Twierdzy Głównej (ok. 25 ha powierzchni), Fortu Owcza Góra (ok. 23 ha) i ufortyfikowanego miasta. Na początku XIX wieku powstał jeszcze zespół umocnień ziemnych, tzw. obóz warowny, który bronił twierdzy od strony wschodniej i południowo-wschodniej.

Do naszych czasów w najlepszym stanie przetrwała Twierdza Główna, która jest obecnie atrakcją turystyczną (na zdjęciach). Turyści mogą zwiedzać sporą część fortyfikacji, jak również fragment podziemnego systemu przeciwminowego (tzw. labirynty). Twierdza jest dostępna codziennie oprócz dużych świąt (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wszystkich Świętych).

W roku 2019 udostępniono ścieżkę widokową wokół twierdzy, wejście od strony kłodzkiego rynku.

GPS: 50.44079, 16.65351

Nawiguj: https://goo.gl/maps/7s3vGksjCJ2McHRVA

Dodał: Franciszek Ceper

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply