Wapiennik

Posted by

Piec do wypalania wapna tzw. wapiennik. Okolice Morawicy. Odkryty przypadkowo w czasie poszukiwań „szmaragdowego jeziorka”. Nie wiedziałem co to za budowla. Pogrzebałem w necie i wg. mnie to jest właśnie wapiennik. Mogę się mylić. Nazwa ulicy Wapiennikowa wskazuje również że to jest właśnie ten piec. Nie wiem na który to rok datować. Piece były używane do wypalania wapna ze skałek wapiennych. Budowle stawiano blisko surowca (a tego w tej okolicy nie brakuje). Od góry zasypywano opał (węgiel, drewno, torf) na przemian z wapiennymi skałkami. Piec rozgrzewano do 1200 st C. Następowało wypalanie skałek i reakcje chemiczne, otrzymywano wapno palone. Budowla opuszczona, zapomniana przez ludzi. Stoi samotnie i niszczeje. Obok jest wieś o nazwie Chałupki, w której znajduje się muzeum garncarstwa.

GPS 50.7002560, 20.6134680.

Nawiguj: https://goo.gl/maps/s2zgdmeByJ82uBff6

Dodał: Kr Kris

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply