Zamek Kamieniec

Posted by

Ruiny Zamku Kamieniec znajdziemy na pograniczu Korczyny i Odrzykonia, w województwie podkarpackim, kilka kilometrów na północ od Krosna. Gotycka warownia została wybudowana w XIV wieku przez rycerza Klemensa z Moskorzewa herbu Pilawa, który otrzymał Odrzykoń za zasługi w obronie Wilna. Budowla przez wieki zmieniała właścicieli i była rozbudowywana, a styl renesansowy otrzymała w XVI wieku. Spokojne dzieje zamku przerwał Jerzy II Rakoczy, który w 1657 roku zajął i zniszczył częściowo warownie. Kolejne zniszczenia odrzykońskiego zamku przyniósł potop szwedzki, ale i po nim udało się częściowo zamek odbudować. Budowla była zamieszkiwana do 1796 roku, kiedy to wielka wichura zerwała zamkowy dach. Ciekawostką jest to, że w 1828 ruiny zamku w posagu otrzymał Aleksander Fredro, który na podstawie dawnych akt procesowych sporu właścicieli zamku, napisał komedię Zemstę. Po II wojnie światowej w 1952 roku poczyniono pierwsze prace archeologiczne na zamku i częściowo zabezpieczono ruinę. Potem przyszedł okres, kiedy ruiny nie miały żadnego gospodarza i dopiero po upadku komunizmu obiekt stał się własnością Skarbu Państwa. W 1995 roku teren zamku wydzierżawiono krośnieńskiemu kolekcjonerowi i pasjonatowi zabytków, który ruiny przystosował do zwiedzania i udostępnił je odpłatnie turystom. Zamek możemy zwiedzać od połowy kwietnia do końca października.

GPS: 49.74265, 21.78666

Nawiguj: https://goo.gl/maps/tZhb1hvYPD82

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply