Zamek Sobótka-Górka

Posted by

Sobótka-Górka to zachodnia część miasteczka Sobótka położona na stokach masywu Ślęży. Uwagę przykuwa tutaj pałac określany ze względu na swój wygląd mianem zamku. Początki tej budowli sięgają XII wieku, kiedy zakon Augustynów wybudował w tym miejscu kapicę w stylu romańskim. Ponoć wszystko się od niej zaczęło i była sukcesywnie rozbudowywana. Potem w XVI dobudowano do niej część mieszkalną i tak powstał klasztor augustianów. Po wojnie trzydziestoletniej zrujnowany klasztor zakonnicy odsprzedali w ręce prywatne. W latach 1886 – 1891 rodzina Von Kulmitz przebudowała go na okazały pałac. Po II wojnie światowej, w 1945 r. wyposażenie zamku zostało rozkradzione, później w jego wnętrzach utworzono ośrodek szkoleniowy Służby Bezpieczeństwa. W czasie PRL-u budowla przechodziła kilka razy remont, ale gdy przeszła z powrotem w ręce prywatne nie była w najlepszej kondycji. Obecnie odbywa się tu remont, a zamek pełni funkcję hotelu i restauracji. Dostęp do niego z zewnątrz jest swobodny.

GPS: 50.88716, 16.70839

Nawiguj: https://goo.gl/maps/sYNhQHQPcevS46uKA

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply