Zespół zamkowo-pałacowy w Żmigrodzie

Posted by

Można powiedzieć, że Żmigród to brama do Doliny Baryczy i Stawów Milickich. Położony jest na około 50 km na północ od Wrocławia nad Baryczą i Sąsiecznicą. W północnej części miasta, na granicy ze wsią Żmigródek znajdziemy ciekawy zespół zamkowo-pałacowo-parkowy zwany pałacem Hatzfeldów. Są to ruiny dawnego zamku i pałacu, oraz pięknie zrewitalizowany park.

Pierwsze pisemne wzmianki o tutejszym zamku pochodzą z 1296 roku, ale budowla mogła być tu wybudowana wcześniej. Przypuszcza się, że zamek początkowo był drewniany, dopiero z czasem został przebudowany na murowaną fortecę, otoczoną fosą. Warownia przez wieki opierała się najazdom, nie raz była niszczona, palona i odbudowywana. Ostatnimi właścicielami tego miejsca była rodzina von Hattzfeld.

To właśnie Melchior von Hattzfeld, feldmarszałek austriacki w II połowie XVII wieku przebudował zamek na okazały pałac barokowy. Średniowieczne budowle zostały zniszczone i ze starego zamku zachowano jedynie jedną wieżę. Pałac jeszcze zmodernizowano w XVIII wieku i w dobrym stanie dotrwał do II wojny światowej. Jednak w 1945 roku został zniszczony i już nie został odbudowany.

Zniszczony kompleks z roku na rok popadał w coraz większą ruinę i dopiero w 2007 roku przystąpiono do porządkowania tego miejsca. Przy pomocy środków unijnych odrestaurowano wieżę, zabezpieczono ruiny i przystosowano do ruchu turystycznego. Zagospodarowano piękny park, który teraz jest miejscem spacerów mieszkańców i turystów. W wieży znajduje się obecnie informacja turystyczna, a w ruinach pałacu funkcjonuje restauracja.

Obiekt udostępniony jest nieodpłatnie do zwiedzania, a na skraju parku znajdziemy wygodny duży parking, na którym można też zanocować w kamperze.

GPS: 51.48232, 16.9166

Nawiguj: https://goo.gl/maps/WkZ2jaHJ2is

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply