Wrocławskie Nadodrze

Posted by

Nadodrze to dzielnica Wrocławia położona na północ od Starego Miasta. Swoją nazwę zawdzięcza temu że położona jest nad Odrą. Do nie dawna miejsce to nie kojarzyło się dobrze wrocławianom i mało kto się tam turystycznie zapuszczał. Funkcjonowało nawet powiedzenie, że najlepsze, co tam dostaniesz, to „w ryj”. Powoli jednak wizerunek tego miejsca się zmienia i miasto, oraz ośrodek wsparcia działań na rzecz rozwoju Nadodrza, stara się by to miejsce odmienić.

Potencjał jest bardzo duży, bo to jest stara dzielnica, włączona w granice miasta w 1808, po zburzeniu fortyfikacji miejskich, mogąca się poszczycić piękną zabudową. Spora jej część wymaga renowacji, ale coraz więcej kamienic odzyskuje swój dawny blask. Są jeszcze podwórka, które są swoistym wehikułem czasu i mogą nie jednego turystę odstraszyć, ale są i tacy, którzy uwielbiają takie klimaty.

Oczywiście najsłynniejsze są ty dwa koloeowe podwórka przy ulicy Roosevelta, które już opisaliśmy:
https://grupabiwakowa.pl/kolorowe-wschodnie-podworko-na-nadodrzu/
https://grupabiwakowa.pl/kolorowe-zachodnie-podworko-na-nadodrzu/
Jednak spacer po całej dzielnicy i zaglądanie w mniej znane zakamarki może nam przysporzyć sporo nowych wrażeń. To miejsce gdzie jeszcze znajdziesz rymarza, szewca, szklarza, dorobisz klucz i naprawisz maszynę do szycia, ale nie znajdziesz kawiarni z letnim ogródkiem czy porządnej restauracji.

Na podwórkach, pomiędzy oknami wiszą sznurki z praniem, w oknach leżą poduszki, by starszym ludziom było łatwiej obserwować co się dzieje na podwórku i ulicy. W kamienicach funkcjonują małe sklepiki i piekarnie. Próżno tu szukać marketów i ekskluzywnych sklepów. Zachęcam więc do odwiedzenia tej dzielnicy, póki jeszcze ma klimat i nie zostało pożarte przez komercję i nowoczesność.

GPS: 51.12128, 17.03502

Nawiguj: https://goo.gl/maps/RGiVHPgy1Ux971x47

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply